Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Filia biblioteczna Nr 1 Kłobuck-Zagórze

 

Filia Biblioteczna nr 1

(mieszcząca się w Gminnym Przedszkolu nr 4 ) przy ul. Orzeszkowej 44

Tel. 517 121 979

 

     GODZINY OTWARCIA

poniedziałek        11.00-18.00
 

Tutaj się znajdujemy

From Address:
środa                   9.00-15.00
 
piątek                 11.00-18.00
 

Fanpage filii można również znaleźć na

                    FACEBOOK

Filię prowadzi mgr Ewa Szczerkowska

 

W piątek (19.10) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy! 

 

Zaproszenie na klub książki

22 października, o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem będziemy dyskutować o najgłośniejszym procesie II Rzeczpospolitej i reportażu Cezarego Łazarewicza "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej". Serdecznie zapraszamy. Książki na klub można już odbierać w bibliotece przy ul. Orzeszkowej 44.

W dniach 26.09 (środa) i 28.09 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Z legendami przez Polskę, cz. I

19 września odbyły się pierwsze zajęcia z nowego cyklu "Z legendami przez Polskę", w grupie Tygrysków w Przedszkolu nr 5. Dzieci wysłuchały legendy "Złota kaczka" o pewnej niezwykłej warszawskiej kaczce, a następnie pomalowały na złoto kaczki, przykleiły im też żółte piórka.
Za część literacką warsztatów odpowiada bibliotekarka, Ewa Szczerkowska, a za część plastyczną wychowawczyni Urszula Zych. "Z legendami przez Polskę" to projekt, którym obie instytucje wpisują się w program obchodów 100. niepodległości Polski, a jego bohaterami będą wybrane polskie miasta.

 

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" 

8 września biblioteka zaprasza wszystkich mieszkańców Kłobucka na Narodowe Czytanie "Przedwiośnia". Tradycyjnie spotykamy się na Rynku im. Jana Pawła II, w tym roku o godz. 15.00. Fragmenty powieści Stefana Żeromskiego przeczytają m.in. Burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski, Beata Pluta, Komendant Hufca Kłobuck, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2, Agnieszka Biernacka i policjant Tomasz Solnica. Tak jak każdego roku i w tym uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizie, który poprowadzą Beata Hyra i Ewa Jakubowska, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2. Imprezie będą towarzyszyć wystawy nawiązujące do obchodzonej w 2018 roku 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 W piątek, 27.07, biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Zaproszenie na klub książki

16 lipca, o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem będziemy rozmawiać o książce Krystyny Naszkowskiej, "A ni tu ani tam. Marzec' 68 - powroty". Zapraszamy szczególnie czytelników zainteresowanych stosunkami polsko-żydowskimi, a także wszystkich wielbicieli dobrej literatury.

 

 W dniach 25.06 - 06.07 biblioteka będzie nieczynna (urlop bibliotekarki).

 

"Zwierz w bibliotece" z Melą

13 czerwca odbyły się ostatnie w tym roku przedszkolnym warsztaty z cyklu "Zwierz w bibliotece". Wzięła w nich udział grupa Tygrysków z Przedszkola nr 5. Dzieci wysłuchały opowiadania E. Eriksson "Mela na zakupach", o śwince, która po raz pierwszy robiła sama zakupy. Następnie przy pomocy papierowych talerzyków, wyciętych elementów pyska, takich jak uszy czy oczy, i farb stworzyły sympatyczne, różowe świnki.

Tydzień Głośnego Czytania

 

4 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocia”, którym równocześnie rozpoczął się VII Tydzień Głośnego Czytania, tradycyjnie przypadający na pierwszy tydzień czerwca.  W spotkaniu, które miało piknikowy charakter, uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 4 z grupy 6.wraz z wychowawczynią Barbarą Tyrałą. Na początek ułożyły tytuł czytanego opowiadania Anity Głowińskiej – „Kicia Kocia na pikniku”. Oprócz czytania był czas na zagadki, głuchy telefon i układanie puzzli, a także mały słodki poczęstunek.

 

6 czerwca, w drugim dniu VII Tygodnia Głośnego Czytania, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy integracyjnej z Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczyniami: Jolantą Łapaj i Adą Kotowicz. Dzieci wysłuchały bajki "Królowa pszczół" przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai, przy okazji zwiedziły także filię, odgadywały zagadki i oglądały niespotykane gabarytowo książki.

 

V rajd "Odjazdowy Bibliotekarz"

 

26 maja już po raz piąty wyruszył spod Filii nr 1 rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz 2018”. W tym roku czytelnicy i miłośnicy dwóch kółek przejechali trasę Kłobuck-Truskolasy, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje. Najpierw zwiedzanie drewnianego kościoła św. Mikołaja wraz z przewodnikiem, a potem odpoczynek w Szkole Podstawowej im. S. Ligonia. Tam zarówno młodsi, jak i starsi mogli wziąć udział w quizie wiedzy o Dwudziestoleciu Międzywojennym, literackich kalamburach, wysłuchać opowieści o truskolaskich sportowcach i Stanisławie Ligoniu. Oddzielnym punktem programu był występ młodzieży, która przeczytała patriotyczne wiersze o Polsce.

Partnerami rajdu w tym roku byli: LGD „Zielony Wierzchołek Śląska” oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłobucku.

 

Zaproszenie na klub książki

Zapraszamy wszystkich wielbicieli dobrej literatury na kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. 4 czerwca (poniedziałek) o godz. 16.30 będziemy dyskutować o książce Magdaleny Żelazowskiej "Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata". Może któraś z przeczytanych historii stanie się inspiracją przy planowaniu wakacyjnego wyjazdu?

 

W dniach 29.05 (środa) i 01.06 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Wilczy "Zwierz w bibliotece"

W środę, 23 maja, odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Zwierz w bibliotece", odbywające się w Przedszkolu nr 5. Dzieci z grupy Tygrysków wysłuchały opowiadania O. Lallemand "O Wilku, który chciał zmienić kolor". Następnie pokolorowały wilki, które futra lśniły wieloma kolorami, tak jak tytułowego wilka.

 

W środę 16.05 i 23.05 biblioteka będzie nieczynna ze względu na udział bibliotekarki w szkoleniach. Za utrudnienia przepraszamy.

Zaproszenie na rajd rowerowy 

 

Zapraszamy po raz piąty na rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz". W tym roku startujemy spod Filii nr 1, ul. Orzeszkowej 44, a jedziemy do Truskolas, pokonując trasę ok. 12 km.

Punktem docelowym naszego rajdu jest Szkoła Podstawowa im. S. Ligonia w Truskolasach.. Na wszystkich uczestników rajdu, niezależnie od wieku, czekają liczne atrakcje. Po przyjeździe do wsi uczestnicy zwiedzą wraz z przewodnikiem zabytkowy kościół św. Mikołaja. Następnie odjazdowi rowerzyści wezmą udział w pikniku "Moja Niepodległa", w czasie którego będą rozwiązywać test wiedzy o Dwudziestoleciu Międzywojennym i literackie kalambury, wysłuchają także wierszy o tematyce patriotycznej w interpretacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku. Piknik literacko-historyczny poprowadzi bibliotekarka Ewa Szczerkowska.

Każdy z uczestników proszony jest o wzięcie czegoś w kolorze pomarańczowym (czapeczka, apaszka, itp.) – tak, abyśmy byli widoczni w terenie. Poza tym kolor pomarańczowy to znak rozpoznawczy akcji.

Zapisy na biblioteczny rajd do 24.05: Biblioteka Publiczna, ul. Okólna 3 lub Filia nr 1, ul. Orzeszkowej 44 (budynek Gminnego Przedszkola nr 4) lub pod nr tel. 517 121 979.Koordynator: Ewa Szczerkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Partnerami wydarzenia w tym roku są: LGD "Zielony Wierzchołek Śląska" i Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza w Kłobucku.


 

Odjazdowy Bibliotekarz

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że w tym roku rajd Odjazdowy Bibliotekarz wystartuje 26 maja (sobota) i pokona trasę Kłobuck - Truskolasy. Będziemy zwiedzać drewniany kościół św. Mikołaja i rozwiązywać quiz wiedzy o Dwudziestoleciu Międzywojennym. Więcej szczegółów wkrótce.

 

 

Warsztaty z okazji święta książki

23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki bibliotekę odwiedziły 6. Z Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczynią Barbarą Tyrałą. Dzieci wzięły udział w warsztatach z „Czarną książką kolorów”. Na początek krótko porozmawiały o kolorach, potem wysłuchały historię niewidomego Tomka. Dzieci poprze udział w różnych prostych zabawach typu „tajemnicze pudełko” wczuwały się w sytuację osób niepełnosprawnych. Na zakończenie zajęć w parach wykonały ilustracje do własnej czarnej książki.

 

 

W dniach 25.04 (środa) i 27.04 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Natomiast 4.05 (piątek) będzie czynna w godz. 8.30 - 15.30. Za utrudnienia przepraszamy!

Zaproszenie na klub książki

 

23 kwietnia, tradycyjnie o godz. 16.30,  odbędzie się kolejny Dyskusyjny Klub Książki. W kwietniu będziemy rozmawiać o książce Wioletty Grzegorzewskiej pt. „Guguły”. Serdecznie zapraszamy.

 

Kicia Kocia na rowerze

 

16 kwietnia odbyło się czwarte w tym roku spotkanie z cyklu "Poniedziałki z Kicią Kocią". Przedszkolaki z grupy pani Barbary Tyrały z Przedszkola nr 4 wysłuchały opowiadania A. Głowińskiej "Kicia Kocia na rowerze", następnie mogły sprawdzić, jak siedzi się na prawdziwym dorosłym rowerze, a na koniec wycięły wielki rower z ich ulubioną kotką na nim:-) Przy okazji okazało się, że wszystkie dzieci lubią i potrafią jeździć na rowerze i to na dwóch kółkach!

 

 

 

 

 

Informujemy, że 30 marca (Wielki Piątek) biblioteka będzie nieczynna.Za utrudnienia przepraszamy.

 Zajęcia o wodzie

 

21 marca, w przeddzień Światowego Dnia Wody bibliotekę odwiedziła zaprzyjaźniona grupa 6. z Przedszkola nr 4, aby uczestniczyć w zajęciach o dwóch rzekach: chorej i szczęśliwej. Dzieci odpowiadały na "wodne" zagadki, wzięły udział w zabawie ruchowej "Błyskawica grzmot", wysłuchały wiersza J. Papuzińskiej "Chora rzeka" i wykonały pracę plastyczną przedstawiającą szczęśliwą rzekę (oczywiście była to nasza Biała Oksza) z wesołymi rybkami.

 

  

 

 Sprzątamy z Kicią Kocią

 

19 marca odbyły się trzecie w tym roku "Poniedziałki z Kicią Kocią”. Dzieci z Przedszkola nr 4 wysłuchały kolejnej opowieści Anity Głowińskiej o kotce, która tym razem uczyła się sprzątać korzystając z odkurzacza. Następnie wykonały kolorowe miotły, które  - jak zauważyły - mogą się przydać w czasie przedświątecznych porządków .

 

  

 

Zwierz w bibliotece z Kastorem

 

14 marca odbyły się trzecie w tym roku warsztaty z serii „Zwierz w bibliotece”. Tygryski z Przedszkola nr 5 poznały bobra o imieniu Kastor, który ze swoim przyjacielem Maciusiem sadzili fasolkę. Sympatyczny bóbr to tytułowy  bohater książki Larsa Klintinga pt. „Kastor uprawia fasolkę”. W drugiej części zajęć przedszkolaki sadziły fasolkę, a także rzeżuchę.

 

  


 

Zaproszenie na marcowy DKK

 

19 marca o godz. 16.30 odbędzie się kolejny Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem klubowiczki dyskutować będą o powieści Marii Semple „Gdzie jesteś Bernadette?”. W bibliotece jest jeszcze dostępny jeden egzemplarz książki, zachęcamy do wypożyczenia. Równocześnie przypominamy, że książki na klub można wypożyczyć nie będąc zapisanym do kłobuckiej biblioteki.

 

Pieczenie z Kicią Kocią

26 lutego odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Wyjątkowo, ze względu na charakter zajęć, przedszkolaki spotkały się z bibliotekarką Ewą Szczerkowską w Przedszkolu nr 4. W pierwszej części spotkania dzieci z grupy Barbary Tyrały wysłuchały opowiadania o Kici Koci, która wraz z babcią piekła ciasteczka. W drugiej części same przygotowały ciastka z jabłkami, które zostały upieczone w przedszkolnej kuchni. 

 

 

 Zaproszenie na lutowy klub książki

Kolejny w tym roku Dyskusyjny Klub Książki odbędzie się 26 lutego o godz. 16.30. Będziemy rozmawiać o książce Beaty Sabały-Zielińskiej, pt. „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak”, będącej zapisem wspomnień Ewy Berbeki, żony jednego z wybitniejszych polskich himalaistów.

Zapraszamy serdecznie wszystkich wielbicieli dobrej literatury i gór.

 

Koci „Zwierz w bibliotece”

21 lutego odbyły się drugie w tym roku zajęcia z cyklu „Zwierz w bibliotece” w Przedszkolu nr 5. Dzieci z grupy Tygrysków wysłuchały opowieści o pewnej zbuntowanej kotce z książki Piotra Wilkonia, pt. „Była sobie Ruda”, a następnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą rudego kota.

Warsztaty przygotowały: bibliotekarka Ewa Szczerkowska i wychowawczyni grupy, Urszula Zych.

 

 

Otwarcie wystawy fotograficznej

19 lutego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Barbary Korczak zatytułowanej „Piękno wokół nas”. Na początku zebranych gości przywitała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Monika Wypych, która wygłosiła także krótką prelekcję o istocie piękna. Potem kilka słów o kulisach powstania wystawy powiedziała bibliotekarka Ewa Szczerkowska, zaznaczając, że jest to trzecia indywidualna wystawa w „Klamerce”, wcześniej swoje zdjęcia prezentowali: Aleksander Lis i Kamil Hazy. Następnie głos zabrała autorka prezentowanych dzieł, a zgromadzeni goście mogli zadawać jej pytania.

Wystawa „Piękno wokół nas” będzie czynna do 31 marca.

  

 

Zaproszenie na wystawę fotografii 

W poniedziałek, 19 lutego o godz. 17.00, odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Barbary Kluby-Korczak, zatytułowanej „Piękno wokół nas”. Na wystawę składa się 30 zdjęć o tematyce przyrodniczej, wśród nich portrety kwiatów, ptaków, ważek.

A tak pisze o sobie autorka zdjęć:

Nazywam się Barbara Korczak. Urodziłam się i mieszkam w Kłobucku. Kocham przyrodę i otaczający nas świat. Od wielu lat fotografowanie jest moją pasją. Uwielbiam wycieczki krajoznawcze i krótkie wypady w plener, skąd czerpię inspirację do zdjęć. Bohaterami moich fotografii są krajobrazy, zwierzęta, ptaki, owady, rośliny oraz ciekawe wydarzenia kulturalne. Ponieważ mój aparat towarzyszy mi prawie zawsze i prawie wszędzie, dlatego mam wiele okazji do utrwalenia ciekawych ujęć.

Wystawa będzie czynna do końca marca, zdjęcia można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki w poniedziałki, środy i piątki.

 

 

Warsztaty z „Czarną Książką Kolorów”

5 lutego, w ramach akcji Ferie w bibliotece, odbyły się warsztaty z „Czarną Książką Kolorów”. Dzieci poznały historię niewidomego Tomka z książki Meneny Cottin i Rosany Farii, opowiedziały o swoich ulubionych kolorach i odgadywały zagadki „Jaki to kolor?”, które same wymyśliły. Następnie wzięły udział w zabawach i grach: „Zawiązane oczy”, „Tajemnicze pudełko”. Oczywiście był też czas na tworzenie własnej „czarnej książki kolorów” z wykorzystaniem czarnych kartek, jak również czarnej bibuły i plasteliny. Na koniec uczestnicy zajęć próbowali „napisać” swoje imię korzystając z alfabetu Brailleʼa.

Akcja „Czytelnicy Fili nr 1 czytają Herberta”

 

 

Zaproszenie na styczniowy klub książki

 

29 stycznia, o godz. 16.30 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem pierwszej części dyskusji będzie ksiązka „Tarantula” Thierry Jonqueta, na podstawie której powstał głośny film Pedro Almodovara „Skóra, w której żyję”. w drugiej będziemy rozmawiać o współczesnej literaturze węgierskiej (wcześniej prezentowanej w ramach „Książki Tygodnia” na Facebooku).

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Styczniowy „Zwierz w bibliotece”

 

Bohaterem styczniowego "Zwierza w bibliotece" była żyrafa. Tygryski z Przedszkola nr 5 poznały żyrafie obyczaje, wysłuchały "Bajki o żyrafie, która kupiła sobie kapelusz" Wandy Chotomskiej i wykonały piękne żyrafie portrety. Spotkanie odbyło się 17 stycznia. Kolejne warsztaty już za miesiąc.

 

 

Z Kicią Kocią w kosmosie

 

15 stycznia odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Poniedziałki z Kicią Kocią". Tym razem dzieci z grupy 6. z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz ze znaną im i lubianą kotką udały się w kosmos, dowiedziały się m.in., że nie działa tam grawitacja i że trzeba mieć specjalny skafander, a w drugiej części zajęć wykonały w dwóch grupach rakiety, którymi – jak zapowiedziały - może kiedyś wybiorą się w kosmos.