Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Filia biblioteczna Nr 1 Kłobuck-Zagórze

 

Filia Biblioteczna nr 1

(mieszcząca się w Gminnym Przedszkolu nr 4 ) przy ul. Orzeszkowej 44

Tel. 517 121 979

 

     GODZINY OTWARCIA

poniedziałek        11.00-18.00
 

Tutaj się znajdujemy

From Address:
środa                   9.00-15.00
 
piątek                 11.00-18.00
 

Fanpage filii można również znaleźć na

                    FACEBOOK

Filię prowadzi mgr Ewa Szczerkowska

 

 

 

Zwierz w bibliotece z Kastorem

 

14 marca odbyły się trzecie w tym roku warsztaty z serii „Zwierz w bibliotece”. Tygryski z Przedszkola nr 5 poznały bobra o imieniu Kastor, który ze swoim przyjacielem Maciusiem sadzili fasolkę. Sympatyczny bóbr to tytułowy  bohater książki Larsa Klintinga pt. „Kastor uprawia fasolkę”. W drugiej części zajęć przedszkolaki sadziły fasolkę, a także rzeżuchę.

 

  

 

 

Zaproszenie na marcowy DKK

 

19 marca o godz. 16.30 odbędzie się kolejny Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem klubowiczki dyskutować będą o powieści Marii Semple „Gdzie jesteś Bernadette?”. W bibliotece jest jeszcze dostępny jeden egzemplarz książki, zachęcamy do wypożyczenia. Równocześnie przypominamy, że książki na klub można wypożyczyć nie będąc zapisanym do kłobuckiej biblioteki.

 

Pieczenie z Kicią Kocią

26 lutego odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Wyjątkowo, ze względu na charakter zajęć, przedszkolaki spotkały się z bibliotekarką Ewą Szczerkowską w Przedszkolu nr 4. W pierwszej części spotkania dzieci z grupy Barbary Tyrały wysłuchały opowiadania o Kici Koci, która wraz z babcią piekła ciasteczka. W drugiej części same przygotowały ciastka z jabłkami, które zostały upieczone w przedszkolnej kuchni. 

 

 

 Zaproszenie na lutowy klub książki

Kolejny w tym roku Dyskusyjny Klub Książki odbędzie się 26 lutego o godz. 16.30. Będziemy rozmawiać o książce Beaty Sabały-Zielińskiej, pt. „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak”, będącej zapisem wspomnień Ewy Berbeki, żony jednego z wybitniejszych polskich himalaistów.

Zapraszamy serdecznie wszystkich wielbicieli dobrej literatury i gór.

 

Koci „Zwierz w bibliotece”

21 lutego odbyły się drugie w tym roku zajęcia z cyklu „Zwierz w bibliotece” w Przedszkolu nr 5. Dzieci z grupy Tygrysków wysłuchały opowieści o pewnej zbuntowanej kotce z książki Piotra Wilkonia, pt. „Była sobie Ruda”, a następnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą rudego kota.

Warsztaty przygotowały: bibliotekarka Ewa Szczerkowska i wychowawczyni grupy, Urszula Zych.

 

 

Otwarcie wystawy fotograficznej

19 lutego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Barbary Korczak zatytułowanej „Piękno wokół nas”. Na początku zebranych gości przywitała dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Monika Wypych, która wygłosiła także krótką prelekcję o istocie piękna. Potem kilka słów o kulisach powstania wystawy powiedziała bibliotekarka Ewa Szczerkowska, zaznaczając, że jest to trzecia indywidualna wystawa w „Klamerce”, wcześniej swoje zdjęcia prezentowali: Aleksander Lis i Kamil Hazy. Następnie głos zabrała autorka prezentowanych dzieł, a zgromadzeni goście mogli zadawać jej pytania.

Wystawa „Piękno wokół nas” będzie czynna do 31 marca.

  

 

Zaproszenie na wystawę fotografii 

W poniedziałek, 19 lutego o godz. 17.00, odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Barbary Kluby-Korczak, zatytułowanej „Piękno wokół nas”. Na wystawę składa się 30 zdjęć o tematyce przyrodniczej, wśród nich portrety kwiatów, ptaków, ważek.

A tak pisze o sobie autorka zdjęć:

Nazywam się Barbara Korczak. Urodziłam się i mieszkam w Kłobucku. Kocham przyrodę i otaczający nas świat. Od wielu lat fotografowanie jest moją pasją. Uwielbiam wycieczki krajoznawcze i krótkie wypady w plener, skąd czerpię inspirację do zdjęć. Bohaterami moich fotografii są krajobrazy, zwierzęta, ptaki, owady, rośliny oraz ciekawe wydarzenia kulturalne. Ponieważ mój aparat towarzyszy mi prawie zawsze i prawie wszędzie, dlatego mam wiele okazji do utrwalenia ciekawych ujęć.

Wystawa będzie czynna do końca marca, zdjęcia można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki w poniedziałki, środy i piątki.

 

 

Warsztaty z „Czarną Książką Kolorów”

5 lutego, w ramach akcji Ferie w bibliotece, odbyły się warsztaty z „Czarną Książką Kolorów”. Dzieci poznały historię niewidomego Tomka z książki Meneny Cottin i Rosany Farii, opowiedziały o swoich ulubionych kolorach i odgadywały zagadki „Jaki to kolor?”, które same wymyśliły. Następnie wzięły udział w zabawach i grach: „Zawiązane oczy”, „Tajemnicze pudełko”. Oczywiście był też czas na tworzenie własnej „czarnej książki kolorów” z wykorzystaniem czarnych kartek, jak również czarnej bibuły i plasteliny. Na koniec uczestnicy zajęć próbowali „napisać” swoje imię korzystając z alfabetu Brailleʼa.

Akcja „Czytelnicy Fili nr 1 czytają Herberta”

 

 

Zaproszenie na styczniowy klub książki

 

29 stycznia, o godz. 16.30 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem pierwszej części dyskusji będzie ksiązka „Tarantula” Thierry Jonqueta, na podstawie której powstał głośny film Pedro Almodovara „Skóra, w której żyję”. w drugiej będziemy rozmawiać o współczesnej literaturze węgierskiej (wcześniej prezentowanej w ramach „Książki Tygodnia” na Facebooku).

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Styczniowy „Zwierz w bibliotece”

 

Bohaterem styczniowego "Zwierza w bibliotece" była żyrafa. Tygryski z Przedszkola nr 5 poznały żyrafie obyczaje, wysłuchały "Bajki o żyrafie, która kupiła sobie kapelusz" Wandy Chotomskiej i wykonały piękne żyrafie portrety. Spotkanie odbyło się 17 stycznia. Kolejne warsztaty już za miesiąc.

 

 

Z Kicią Kocią w kosmosie

 

15 stycznia odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Poniedziałki z Kicią Kocią". Tym razem dzieci z grupy 6. z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz ze znaną im i lubianą kotką udały się w kosmos, dowiedziały się m.in., że nie działa tam grawitacja i że trzeba mieć specjalny skafander, a w drugiej części zajęć wykonały w dwóch grupach rakiety, którymi – jak zapowiedziały - może kiedyś wybiorą się w kosmos.