Biblioteka Publiczna Gminy Kłobuck im. Jana Długosza

Biblioteka Poleca

Filia biblioteczna Nr 1 Kłobuck-Zagórze

 

Filia Biblioteczna nr 1

(mieszcząca się w Gminnym Przedszkolu nr 4 ) przy ul. Orzeszkowej 44

Tel. 517 121 979

 

     GODZINY OTWARCIA

poniedziałek        11.00-18.00
 

Tutaj się znajdujemy

From Address:
środa                   9.00-15.00
 
piątek                 11.00-18.00
 

Fanpage filii można również znaleźć na

                    FACEBOOK

Filię prowadzi mgr Ewa Szczerkowska

 

24.11 (piątek) biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

„Paczka dla Bohatera” w bibliotece

 

Kłobucka biblioteka po raz pierwszy włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Bohatera”. W bibliotece przy ul. Okólnej 3, a także w filiach: Filii nr 1, ul. Orzeszkowej 44 i Filii w Kamyku, ul. Strażacka 1, można przynosić artykuły, z których będą robione bożonarodzeniowe paczki. Zbieramy przede wszystkim: artykuły spożywcze (soki, herbata, kawa, ryż, dżemy, konserwy, olej) i środki czystości (pasta do zębów, proszek do prania, płyny do mycia podług, szampony, balsamy). Zbiórka trwa do 15 grudnia.

 

Zaproszenie na DKK

27 listopada o godz. 16.30 odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W listopadzie będziemy dyskutować o książce Marie Benedict „Pani Einstein”. Serdecznie zapraszamy!

 

 

W piątek, 10 listopada, biblioteka będzie nieczynna ze względu na wyjazd służbowy bibliotekarki. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zajęcia przyrodnicze o dokarmianiu ptaków

W piątek, 27 października, odbyły się zajęcia przyrodnicze w grupie integracyjnej w Przedszkolu nr 4. Tematem głównym było dokarmianie ptaków zimą. Dzieci wysłuchały opowiadania o głodnych wróbelkach, poznały ptaki, które można spotkać zimą w karmniku, a także dowiedziały się, czym można dokarmiać ptaki . Tradycyjnie na koniec wykonały pracę plastyczną przedstawiającą – nie mogło być inaczej – ptaki w karmniku. Grupa otrzymała od kłobuckiej biblioteki karmnik, oczywiście przedszkolaki zobowiązały się do mądrego dokarmiania ptaków. Zajęcia przygotowała bibliotekarka Ewa Szczerkowska we współpracy z nauczycielkami: Adą Kotowicz i Jolantą Łapaj z Koła LOP.

 

 

 

Z Kicią Kocią o podróżach

25 października odbyły się drugie zajęcia z cyklu „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Tym razem przedszkolaki z grupy przedszkolnej Barbary Tyrały z Przedszkola nr 4 poznały historię Kici Koci podróżującej wraz z tatą pociągiem. Wykonały prace plastyczne nawiązujące do wysłuchanej historii. Wcześniej natomiast wskazały przedmioty, które mogą przydać się podróżnym i wymieniły środki lokomocji, którymi udajemy się w podróż.

 

 

 VI Tydzień Głośnego Czytania

W poniedziałek, 16 października rozpoczął się VI Tydzień Głośnego Czytania. W tym roku tematem przewodnim jest muzyka i muzycy. Dlatego przedszkolaki z grupy 5,6latków Małgorzaty Karkowskiej z Przedszkola nr 4 wysłuchały bajki „Zaczarowana fujarka” K. K. Sándora. A czytał im Andrzej Jelonek, lider Kapeli u Andrzeja, instruktor muzyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku.

W środę, 18 października,w drugim dniu Tygodnia Głośnego Czytania dla przedszkolaków czytał muzyk Sebastian Wypych. S. Wypych jest muzykiem, śpiewa w zespole Głos, komponuje, gra na gitarze i trąbce. Wraz z córką Jagodą wystąpił w programie "Aplauz, Aplauz", rodzinny duet znalazł się w finale tego show. Dzieciom muzyk przeczytał popularną bajkę "Czterej muzykanci z Bremy". W spotkaniu uczestniczyły dwie grupy przedszkolne z Gminnego Przedszkola nr 4 wraz z wychowawczyniami Adą Kotowicz i Barbarą Tyrałą.

W piątek, 20 października, odbyło się trzecie i zarazem ostatnie spotkanie w Tygodniu Głośnego Czytania. Dzieciom z grupy Iwony Tałaj z Przedszkola nr 4 czytała nauczycielka muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kłobucku, Małgorzata Głąb. Przedszkolaki wysłuchały opowieści L. Schneider, pt. „Zuzia idzie do szkoły muzycznej”, a na koniec czekała na nie muzyczna niespodzianka: mogły zapoznać się z wybranymi instrumentami perkusyjnymi.

 

 

Zaproszenie na październikowy DKK

 

W poniedziałek, 23 października wyjątkowo o godz. 18:00, odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Będziemy rozmawiać o reportażu Lidii Ostałowskiej „Cygan to Cygan”. Egzemplarze książki są oczywiście dostępne w bibliotece przy ul. Orzeszkowej 44.

W czasie październikowego klubu książki będziemy świętować 10 lat istnienia DKK w Kłobucku. Serdecznie zapraszamy obecnych, ale także dawnych klubowiczów i wszystkich miłośników dobrych książek.

 

Zwierz w bibliotece

W środę, 20 września, odbyły się pierwsze zajęcia z nowego cyklu, pt. „Zwierz w bibliotece”. W warsztatach wzięła udział grupa Tygrysków z Przedszkola nr 5. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jeż detektyw” A. Grabowskiego z tomu „Opowiadania z uśmiechem”, poznały zwyczaje jeży, a także wzięły udział w zabawie ruchowej, w której wcielały się w tuptające jeże. Na koniec wykonały jeżyki z szysze i plasteliny.

 

 

 

Kicia Kocia w bibliotece

 

W poniedziałek, 18 września, odbyły się pierwsze warsztaty z nowego cyklu, pt. „Poniedziałki z Kicią Kocią”. Dziś tematem spotkania była wizyta Kici Koci w bibliotece. Dzieci z grupy przedszkolnej Barbary Tyrały wysłuchały opowiadania Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w bibliotece”, obejrzały książki o niespotykanej objętości i wielkości, same wytłumaczyły, co to jest biblioteka. Następnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą bibliotekę.

 

W poniedziałek (11.09) i piątek (15.09), ze względu na udział z szkoleniu bibliotekarki, filia będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

 

Potencjometr 2017 – nabór tekstów

 

Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Częstochowie ogłasza nabór tekstów prozatorskich, które wydane zostaną w antologii w ramach akcji POTENCJOMETR 2017. Tegoroczna publikacja nosić będzie podtytuł "Mówione prozą...".

Organizatorzy czekają na teksty nieprofesjonalnych i początkujących autorów związanych z Częstochową, którzy nie mają na koncie więcej niż jednej książki literackiej na koncie. Zapraszają do nadsyłania opowiadań, fragmentów pamiętników i większych utworów, miniatur, a nawet wpisów na blogu i innych krótkich form literackich mieszczących się w konwencji prozy artystycznej.

Teksty można przesyłać do połowy września na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Z autorami wybranych utworów organizatorzy skontaktują się drogą mailową.

 

 

Narodowe Czytanie - lista czytających

 

Prezentujemy listę osób czytających fragmenty „Wesela” (w kolejności alfabetycznej):

 

- Ewa Jakubowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 jako Zosia,

 

- Beata Hyra, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 jako Haneczka,

 

- Michał Kulig, częstochowski poeta przed debiutem, aktor teatru kukiełkowego jako Czepiec i Gospodarz,

 

- Małgorzata Piętka, Radio Ankra, przedstawicielka Dyskusyjnego Klubu Książki w Kłobucku jako Chochoł,

 

- Kinga Raczyńska, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Lgocie jako Panna Młoda,

 

- Kamil Raczyński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku jako Pan Młody,

 

- Tomasz Solnica, asystent Wydziału Prewencji KPP w Kłobucku jako Jasiek,

 

- Janusz Soluch, radny Gminy Kłobuck jako Poeta,

 

- Anna Ściebura, Koło Gospodyń Wiejskich „Łobodzianki” z Łobodna,

 

- Aleksander Tokarz, radny Gminy Kłobuck jako Wernyhora,

 

- Hanna Wierus, uczennica jako Isia

 

- Monika Wypych, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck jako Maryna,

 

- Sebastian Zielonka, redaktor naczelny portalu Miejska jako Dziennikarz.

 

Zaproszenie na DKK o Stanisławie Wyspiańskim

1 września (piątek) odbędzie się wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, pt. "Wokół Wyspiańskiego". Będziemy dyskutować o życiu i twórczości autora "Wesela". Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na Narodowe Czytanie 2017